Na referendum brez podatkov: Ali se v desetletju od TEŠ 6 res niste naučili ničesar? [JEK2]
Z razočaranjem smo prebrali novico o vložitvi populističnega predloga za posvetovalni referendum o izvedbi projekta drugega bloka krške nuklearke (JEK 2).
O največjem investicijskem projektu v zgodovini Slovenije se bomo odločali brez potrebnih informacij, ki bi omogočale informirano odločitev (med drugim: Koliko bo vse skupaj stalo? Kdo bo nosil finančno tveganje? Kdo bo plačal za odpadke? Kako se bo naložba umestila v energetsko okolje čez 20 let? Kakšna bo cena končne elektrike za potrošnike?*). Po besedah investitorja GEN namreč še 4 leta (do 2028!) ne bomo imeli dovolj podatkov za samo investicijsko odločitev. To je seveda predpogoj za razpis referenduma, sploh če je ta POSVETOVALNI.
Vsakršen referendum na to temo v tem letu pomeni metanje denarja stran in preprosto izvajanje politike izvršenih dejstev. Po besedah ministra za okolje, podnebje in energijo, pristojnega za to področje, je »zapraviti pet milijonov evrov za referendum za to, da testiraš današnje javno mnenje, nesmiselno.« (https://bit.ly/4cemXIW)
Gre za evidentno kršenje koalicijske pogodbe, zelo problematično pa je tudi samo vprašanje.
Vprašanje »Ali podpirate izvedbo projekta Jek 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo, kot je predvideno v resoluciji o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji?« je v prvi vrsti sugestivno. Poleg tega le-to temelji na nezavezujočem dokumentu, nestrinjanje s katerim smo v mreži Plan B izrazili že decembra: https://www.umanotera.org/civicrm/mailing/view/?id=72&reset=1
Zaradi vsega navedenega se ponovno sprašujemo: Ali se v desetletju od TEŠ 6 res niste naučili ničesar?
*To so le nekatera izmed vprašanj, ki še nimajo odgovorov.
Uporabljena fotografija: Borut Živulović/BOBO