Novoletna čestitka Umanotere
V letu, ki se izteka, smo bili primorani razmisliti o tem, koliko nas trenutni način življenja, pehanje za neskončno gospodarsko rastjo in zanemarjanje socialnih, zdravstvenih ter okoljskih sistemov lahko stane. Hkrati pa smo v tem letu ponovno spoznali, kolikšno vlogo v našem vsakdanu igrajo narava, čisto okolje ter skupnost, ki nas obdaja. Videli smo moč solidarnosti in medsebojne pomoči, ki sta krojili (in še vedno krojita) številne zgodbe o uspehu ter ki dokazujeta, da resnično »nihče nima večje moči za spremembo kot skupnost, ki odkrije, za kaj ji je mar«[1].
Naj bodo zadnji decembrski dnevi umirjeni in naj s seboj prinesejo toplino, čarobnost ter prepričanje v bolj trajnostno leto 2021, ki naj vam nakloni dobršno mero zdravja ter zaupanja v vas same in v spremembe, ki jih s skupnimi močmi še lahko dosežemo.
Ekipa Umanotere: Gaja, Renata, Andrej, Polona, Jonas in Nika
P.S. Do konca decembra nas še vedno lahko podprete z namenitvijo 0,5 % dohodnine. To vas nič ne stane, nam pa omogoča neodvisno delovanje v javnem interesu.
P.P.S. Kaj izpostavljamo v letu 2020?
- V letu 2020 smo obeleževali 25. leto delovanja naše organizacije. Do danes se je spremenilo marsikaj, Umanotera pa še vedno o(b)staja in že petindvajset let sistematično, povezovalno in kontinuirano spodbuja teme trajnostnega razvoja. Vabimo vas, da se virtualno sprehodite po naši 25-letni poti ali se nasmejite ob igranju Umanoterinega 0,5% kviza. Vsekakor pa ste vedno toplo vabljeni, da se nam pridružite – kot prostovoljec, donator ali partner. Več >>>
- V Umanoteri smo letos postali člani kar dveh mednarodnih mrež – Climate Action Network Europe (CAN Europe) in European Environmental Bureau (EEB). S še več povezovanja in grajenja novih partnerstev, ki sežejo onkraj naših meja, bomo v še večji meri pomagali pri postavljanju temeljev bolj trajnostne prihodnosti tudi pri nas in tako lažje varovali in zagovarjali okolje (pri delu na politikah ter oblikovanju alternativnih strategij in priporočil odločevalcem).
- Projekt Plan B za Slovenijo, mreža nevladnih organizacij za trajnostni razvoj je bil podprt na javnem razpisu za vsebinske mreže nevladnih organizacij s strani Eko sklada, j.s. V okviru projekta bomo v prihodnjem štiriletnem obdobju izvajali Podnebni program mreže. Več >>>
- Upravno sodišče je v februarju ugodilo tožbi Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij-PIC, Focusa, društva za sonaraven razvoj in Umanotere ter odpravilo odločitev ARSO, da za podaljšanje delovanja Nuklearne elektrarne Krško ni potrebno izvesti presoje vplivov na okolje. Več >>>
V ponovnem odločanju je ARSO oktobra odločil, da je treba za podaljšanje obratovanja NEK-a opraviti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje >>> - Pripravili smo tri kratke filme promocije dobrih praks zniževanja toplogrednih plinov, v katerih smo predstavili ukrepe trajnostne mobilnosti v občini Bohinj, stole iz recikliranih materialov podjetja Donar ter sistem izboljšav učinkovitosti v energetsko intenzivnem podjetju Xella porobeton.
- Pripravili smo dokumenta Fizikalno ozadje podnebnih sprememb in njihove posledice za Slovenijo in Politično-zakonodajno ozadje blaženja podnebnih sprememb, ki sta na voljo za prenos tudi v PDF obliki. Vse podnebne tematike pa smo zbrali na naslovu Podnebne spremembe.
- Uspešno smo izvedli že 5. nacionalno konferenco Dovolj za vse, tokrat prvič v spletni obliki >>>
- In še in še, predvsem pa smo v tem letu še naprej uspešno in z zanosom izvajali aktivnosti, za katere menimo, da so v našem prostoru potrebne; danes morda bolj kot kadar koli prej.
[1] Margaret Wheatley