Vode bo včasih preveč, drugič premalo

Povečanje največje dnevne višine padavin ob koncu stoletja (obdobje 2071–2100) v primerjavi z največjo dnevno višino padavin v današnjem podnebju (obdobje 1981–2010) (vir: ARSO)
Čeprav bo v Sloveniji konec stoletja manj padavinskih dni, bo v povprečju lahko do 30 % več letnih padavin (prikaz na Sliki 1). V prihodnosti bomo vse več padavin dobili v obliki močnih nalivov (Slika 2), kakršni se danes dogajajo izjemoma.
Povečalo se bo napajanje podzemne vode in Slovenija bo ostala z vodnimi viri bogata dežela. Hkrati pa se bo povečala nevarnost poplav.
Po drugi strani pa se bo do pomladi in poletja v gorah zadržalo manj snega, ki bi s taljenjem napajal struge rek v času, ko rastline vodo najbolj potrebujejo za rast.
Spremembe padavin bodo poleg kmetijstva najbolj prizadele energetiko.
Spremembam se bomo morali prilagoditi z zniževanjem izgub v omrežju, omejevanjem porabe vode v sušnih obdobjih in s sonaravnimi ukrepi za zadrževanje voda, ki nam bodo pomagali zadržati vodo v krajini, v primeru poplav pa upočasniti poplavne valove.
Preberite več:
-
- ARSO (2019): Ocena podnebnih sprememb v Sloveniji do konca 21. stoletja (sintezno poročilo ali dopolnjen povzetek)
- Umanotera (2021): Fizikalno ozadje podnebnih sprememb in njihove posledice za Slovenijo
Razstavo Na vroči strani Alp je pripravila Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj, v okviru LIFE projekta CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007), sofinanciranega s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta.